title: "UN32M4500B 32-inch Class HD Smart LED TV Bundle with 1 YR CPS Enhanced Protection Pack"
brand: "samsung"
price: "₨10485"
currency: SCR
in_stock: false
reviews_count: 8
category: "Samsung"
url: https://www.desertcart.sc/products/251860525-un32m4500b-32-inch-class-hd-smart-led-tv-bundle-1
store_origin: SC
region: Seychelles
---
**Brand:** samsung
**Price:** ₨10485
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Summary
> 📺 Elevate your den with smart HD brilliance and unbeatable protection!
## Quick Answers
- **How much does it cost?** ₨10485 with free shipping
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- samsung enthusiasts
## Why This Product
- Trusted samsung brand quality
## Features
- Samsung USA AUTHORIZED - Includes FULL Samsung USA Protection
- Samsung UN32M4500B 32"-Class HD Smart LED TV
- INCLUDED IN THE BOX: Samsung M4500B-Series 32"-Class HD Smart LED TV | Remote Control | Limited 1-Year Protection
- BUNDLE INCLUDES: Samsung UN32M4500B 32"-Class HD Smart LED TV | 1 YR CPS Enhanced Protection Pack
- 1 YR CPS Enhanced Protection Pack in ADDITION to the Included FULL Manufacturer Protection
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B08NFB9QQ9 |
| Antenna Location | Home Viewing |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI, USB |
| Best Sellers Rank | #209,442 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #584 in LED & LCD TVs |
| Built-In Media | Batteries, E Manual, Remote Control, User |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Connector Type | HDMI |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Contrast Ratio | High (cannot provide a specific value without further information) |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Remote Control |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars 97 Reviews |
| Display Backlight Configuration | Edge LED |
| Display Backlight Setting | Automatic |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Language Options | English |
| Display Size Class | 32 Inches |
| Display Technology | LCD |
| Global Trade Identification Number | 00840133945836 |
| Hardware Interface | Composite Video, Ethernet, HDMI, Radio Frequency, USB |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Digital Plus |
| Internet Applications | Amazon Instant Video, netflix |
| Item Dimensions D x W x H | 6.4"D x 28.9"W x 18.2"H |
| Item Weight | 9.5 Pounds |
| Manufacturer | Samsung |
| Model Name | E9SAMUN32M4500B |
| Model Number | E9SAMUN32M4500B |
| Model Series | UN32M4500B |
| Model Year | 2018 |
| Motion Enhancement Technology | Motion Rate 60 |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Operating System | Tizen |
| Parental Control Technology | Built-in device controls |
| Picture Quality Enhancement Technology | Wide Color Enhancer |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Remote Required Battery Size | AA |
| Resolution | 720p |
| Screen Finish | Flat |
| Screen Size | 31.5 Inches |
| Signal Format | digital |
| Speaker Description | High-quality digital sound with Dolby Digital Plus |
| Specific Uses For Product | Home Viewing |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Tuner Type | ATSC |
| UPC | 840133945836 |
| Video Encoding | AVC |
| Warranty Type | Full warranty |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
## Product Details
- **Aspect Ratio:** 16:9
- **Display Technology:** LCD
- **Included Components:** Batteries, E Manual, Remote Control, User
- **Product Dimensions:** 6.4"D x 28.9"W x 18.2"H
- **Refresh Rate:** 60 Hz
- **Resolution:** 720p
- **Screen Size:** 31.5 Inches
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐⭐ TELEVISION IS FOR THE BIRDS...LITERALLY, THEY LOVE IT!!!
*by C***N on July 21, 2021*
### ⭐⭐⭐⭐⭐ Samsung TV
*by M***N on August 4, 2022*
### ⭐⭐⭐⭐ Clarity
*by M***E on July 11, 2021*
Great TV works well I my kids room
## Frequently Bought Together
- SAMSUNG UN32M4500B 32-inch Class HD Smart LED TV Bundle with 1 YR CPS Enhanced Protection Pack
- Pipishell Full Motion TV Monitor Wall Mount Bracket Swivel Tilt Extension Rotation for Echo Show 21/15 and Most 13-42 Inch LED LCD Flat Curved Screen TVs & Monitors, Max VESA 200x200mm up to 44lbs