🥄 Ready, Set, Savor: Gourmet Comfort Food Anytime, Anywhere!
Mountain House Fettuccine Alfredo with Chicken #10 Can is a freeze-dried, shelf-stable meal offering 9 servings of creamy pasta with chicken. Designed for quick preparation in under 10 minutes using just water, it boasts a 30-year shelf life and is free from preservatives and artificial flavors. Perfect for camping, emergency food storage, and group meals, this USA-made product combines convenience with trusted quality since 1969.
Recommended Uses For Product | Camping, RV Expeditions, Hunting Camp, Everyday Meals, Emergency Food Storage, Survival Food |
Size | #10 Can |
Number of Pieces | 1 |
Allergen Information | Milk, Eggs, Wheat |
Specialty | Preservatives Free, Color, No Artificial Flavor |
Unit Count | 24.8 Ounce |
UPC | 041133301787 |
Global Trade Identification Number | 00041133301787 |
Manufacturer | Oregon Freeze Dry |
Item Package Dimensions L x W x H | 7.01 x 6.06 x 6.06 inches |
Package Weight | 0.99 Kilograms |
Item Dimensions LxWxH | 6.16 x 6.16 x 6.97 inches |
Brand Name | Mountain House |
T**E
Taestes great!
Tried this brand before... it does taste good and is quick and simple to make.
C**N
Can't believe how good this is.
I bought this for emergency use and that was a lie I told myself after trying the individual packet. When I would be home by myself for a week I decided to pop this open and just like the packet it was delicious. Easier to make too because you can just fill up the can easily with the right amount of boiling water, and even eat from the can if you're lazy to wash dishes lol. Restaurant Alfredo would be better, of course but I do feel this is comparable to home made or packet made from scratch fettuccine Alfredo. I had some broccoli on the side with this and enjoyed it very much. I know it's not meant to be eaten like that, but looking at the nutrition facts I don't think it's that bad either. You can have this instead of junk food once in a while and might enjoy it more.
J**A
One of their better flavors
Makes a great guft and will easily feed an entire family.
J**N
Soooo good
This is one of my favorites. Creamy sauce for the pasta and full of chicken.
C**T
More expensive than buying individual packs
REI sells 2 servings (820 cal) for $11.50. This can’s serving sizes total less calories and are about 50% more expensive than the individual bags. What’s the point of buying bulk?
A**L
Amazing!
Thank you!
Trustpilot
2 days ago
3 days ago