The Dayton Audio DAEX58FP is a compact 58mm, 25W exciter with 8-ohm impedance designed to convert virtually any solid surface into a speaker. Its low-profile design and included mounting accessories make it ideal for creative audio setups in limited spaces, from musical instruments to retail displays.
| ASIN | B00CWEJJ9K |
| Additional Features | Display |
| Age Range Description | Adult |
| Audio Driver Size | 58 Millimeters |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Best Sellers Rank | #145,912 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #470 in Speaker Parts & Components |
| Brand | Dayton Audio |
| Built-In Media | Mounting plate, adhesives (3M tape or gel glue recommended) |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Smartphone, Tablet, Laptop, Television, Desktop, MP3 Player, Projector |
| Connectivity Protocol | Ethernet |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | App Control |
| Customer Package Type | Flat Free Package (FFP) |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (181) |
| Enclosure Material | Metal |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00848791000492 |
| Impedance | 8 Ohms |
| Is Electric | Yes |
| Is Waterproof | false |
| Item Dimensions D x W x H | 2D x 5.8W x 5.8H centimeters |