MODEL:FA1014-NP/C/T 10.1" HDMI Monitor with capacitive touch function support 10-point touch Multi-touch capacitive screen, Lux auto brightness, Integrated dustproof front panel, I/O control interface, HDMI, DVI, VGA & AV inputs, High contrast: 800:1, High brightness: 350cd/m. Display Screen 10.1" LED IPS Resolution 1280 800, suport up to 1920 x 1080 Aspect Ratio 16:9 Touch Panel Capacitive Touch Contrast Ratio 800:1 Brightness 350cd/ใก Viewing Angle 170/170 (H/V) Input Signal HDMI, VGA, AV, DVI(optional) I/O port 1 Speaker 1 Input Voltage DC 7-24V Current 800mA Power Consumption 10W Audio Output 1W Operating Temperature 0โ50โ What's in the Package : Storage Temperature -20โ60โ Dimension(LWD) 25017032.3 mm Weight 560g What's in the Package : 12V DC adapterx1 I/O control linex1 HDMI to DVI cable with touchx1 Car power cordx1 VESA folding bracket x1 please buy from LILLIPUT OFFICIAL SELLER :VIVITEQ (USA SERVICE ). Review: tried other touch screens with little success. I used a mini computer connected to this touch screen to replace a tablet in a small work space. It worked perfectly. Comes with a cable that connects to monitor via HDMI and on the other end is an HDMI / USB dual connector meaning you need an open HDMI and USB port on the computer. One for video signal and one for touch control. It's a great little monitor. Review: Monitor is great. A little disappointed by the seller: no VESA folding bracket is included as mentioned in the description. What is included is a VESA rail slot which is not at all the same thing.
| ASIN | B00PYWSYDE |
| Additional Features | Touchscreen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brand | LILLIPUT |
| Color | BLACK |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (9) |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 |
| Display Technology | LCD |
| Display Type | LED |
| Hardware Connectivity | HDMI, VGA |
| Has Color Screen | Yes |
| Manufacturer | LILLIPUT |
| Model Name | FA1014 |
| Model Number | FA1014-NP/C/T |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Refresh Rate | 60 Hz |